Serdecznie zapraszamy na spektakl muzyczny – ZIUTKOWI NA SETNE URODZINY (#Ziutekstolat). Jest to wydarzenie upamiętniające życie i twórczość Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, konspiratora okresu okupacji niemieckiej i powstańca warszawskiego walczącego w Batalionie „Parasol”, a jednocześnie niezwykle zdolnego poety i satyryka.

Koncert premierowy odbędzie się 30.11.2022 o godz.19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, Myśliwiecka 3/5/7, w 100 .rocznicę urodzin „Ziutka”.

W warstwie słownej projekt czerpie zarówno z młodzieńczej twórczości „Ziutka” (wykorzystując odkryte   niedawno  jego młodzieńcze liryki kierowane do ukochanej Haliny Kolbińskiej oraz jej odpowiedzi wierszem),  jak i  z wojennej twórczości poety. Będą  utwory konspiracyjne (np. Sanitariat”), powstańcze wiersze – aż do najdojrzalszej  „Czerwonej zarazy”). Nie zabraknie nowej interpretacji największego powstańczego hitu autorstwa „Ziutka”  –  „Pałacyku Michla”

W projekcie przedstawiony będzie również  życiorys Józefa Szczepańskiego, w oparciu o  książkę Małgorzaty Czerwińskiej – Buczek „Ziutek – Chłopiec od Parasola” oraz książkę Jarosława Wróblewskiego  „Gryf”, zawarty w wizualach, wykorzystujących również archiwalne zdjęcia z zasobów rodzinnych

Warstwa muzyczna  nawiązuje do pierwszego projektu fonograficznego ukazującego twórczość „Ziutka” – płyty „Wspomnij Ziutka”, będącej ważnym projektem Fundacji Sztafeta i Teatru Od Czapy, jednak poprzez wzbogacenie nowymi utworami stanowi odrębną całość i ma własny  klimat muzyczny. Za aranżację utworów odpowiadają Jacek Wąsowski i Zuzanna Falkowska.

WYKONANIE:

Wokaliści – Kuba Jurzyk, Teatr Muzyczny Od Czapy, Falco Singers

Muzycy:  Dariusz Bafeltowski  – gitary, Marta Sobczak fortepian, Bartosz Bednarek – bass, Daniel Pomorski – trąbka, akordeon, Przemysław Smaczny  – perkusja  oraz duet skrzypcowy Zuzanny Falkowskiej – wiolonczela i skrzypce

Kierownictwo wokalne:   Zuzanna Falkowska

Kierownictwo muzyczne: Jacek Wąsowski

Multimedia i reżyseria: Michał Konarski

Koncepcja i scenariusz: Anna Żochowska

Patronatem honorowym obejmie wydarzenie  Wiceminister RP, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak

Sponsorzy: PGE  – Polska Grupa Energetyczna, SKWARA, Totalizator Sportowy, Fundacja Rzeczpospolitej im. Pawła Włodkowica

Partnerzy : Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”,  WNET

Organizator:  Fundacja Sztafeta